Open City | Lublin

Festiwal sztuki w przestrzeni miejskiej

/ Nawer – Inside out

Nawer wykonuje mural na jednej ze ścian szkoły IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej, przy ul. Szkolnej 4.
Po zakończeniu festiwalu, mural będzie można oglądać przez najbliższy rok.

W ramach Festiwalu Open City dialog z miastem trwa. Dzięki artystom, takim jak Łukasz Habiera (Nawer), wnikliwie obserwującym i aktywnie komunikujacym się z przestrzenią, możemy zobaczyć jak zmienia i otwiera się przestrzeń miasta. „Wychodzenie” sztuki na ulice miasta jest rodzajem dialogu człowieka z otoczeniem. Jest wołaniem o estetykę dnia codziennego – w najbliższym otoczeniu, w przedmiotach powszechnego użytku, w przestrzeni publicznej i prywatnej. Otwarte Miasto dowodzi nie tylko możliwości współistnienia „sztuki i życia”, ale mówi też o wymiernych skutkach takiej integracji, z których pierwszym jest podniesienie poziomu wymagań „użytkowników” wobec możliwych wyborów.
To naturalne, że nawet tymczasowe interwencje w przestrzeni naszej codzienności powodują reakcje – jednak, nawet te negatywne, otwierają nas na partycypację i współodpowiedzialność za wspólnotę . Wymagają aktywności, w dalszym procesie – namysłu nad przestrzenią i naszym udziałem w jej tworzeniu. Obojętność jest zawsze najgorszym ze scenariuszy.

Prace nad muralem w obiektywie Marcina Moszyńskiego